Stim ca trebuie sa reciclam de exemplu, de ce nu facem asta ? Ca sa convingem pe cineva despre un lucru, indeajuns de mult incat sa ia atitudine, avem nevoie in primul rand de argumente… iar internetul e cea mai convingatoare cale pentru ca foloseste atat documente pentru argumentare, text in care utilizatorul poate cauta, cat si video sau audio pentru sensibilizare sau exemplificare.

Pentru multi dintre noi este clar deja ca internetul reprezinta calea de comunicare cea mai rapida, datorita posibilitatilor deosebite de transmitere a informatiei (chat, email, forumuri, motoare de cautare, link-uri , bannere) si a cresterii exponentiale a numarului de utilizatori.

Avem in internet un instrument foarte puternic de comunicare si totusi pana in acest moment ecologia nu a reusit sa apara pe prima pagina a motoarelor de cautare decat cu site-uri care ofera de-a gata „referate la ecologie” pentru elevi comozi.

EcoSemnal, prin cele 30 de site-uri, fragmenteaza informatia ca intr-un manual de ecologie, astfel incat datele importante sa stea intotdeauna pe prima pagina a unui site specializat.

Va invitam pe toti aceia care va pricepeti la ecologie sau care va doriti sa informati pe cei din jurul vostru sa va alturati proiectului Ecosemnal.

De exemplu studenti la medicina care stiu mai multe decat noi despre aditivii alimentarii (aditivialimentari.org), iubitori ai naturii care scriu cu placere despre turismul ecologic(turismecologic.org), sau voi cei care vreti sa schimbati ceva in jurul vostru. Va asteptam pe toti sa va anuntati participarea la acest proiect.

Alegeti unul din site-urile (domeniile) de mai jos pentru care credeti ca puteti scrie cu placere si lasati un comentariu. Veti primi un email de la noi atunci cand vom da startul culegerii si structurarii informatiei.

Aditivi Alimentari – aditivialimentari.org
Autorizatii de Mediu – autorizatiidemediu.org
Biodiversitate – biodiversitate.org
Biosecuritate – biosecuritate.org
Colectare Deseuri – colectaredeseuri.org
Combustibil Alternativ – combustibilalternativ.org
Controlul Poluarii – controlulpoluarii.org
Ecologie Urbana – ecologieurbana.org
Energie Eoliana – energieeoliana.org
Energie Regenerabila – energieregenerabila.org

Energie Solara – energiesolara.org
Evenimente Ecologice – evenimenteecologice.org
Fondul Forestier – fondulforestier.org
Garda de Mediu – gardademediu.org
Legistaltie Ecologica – legislatieecologica.org
Politici Ecologice – politiciecologice.org
Produse Ecologice – produseecologice.org
Proiecte Ecologice – proiecteecologice.org
Protectia Animalelor – protectiaanimalelor.org
Protectia Apelor – protectiaapelor.org

Protectia Atmosferei – protectiaatmosferei.org
Protectia Mediului – protectiamediului.org
Protectia Solului – protectiasolului.org
Reciclare Deseuri – reciclaredeseuri.org
Responsabilitate Sociala – responsabilitatesociala.org
Resurse Naturale – resursenaturale.org
Rezervatii Naturale – rezervatiinaturale.org
Schimbari Climatice – schimbariclimatice.org
Spatii Verzi – spatiiverzi.org
Turism Ecologic – turismecologic.org

join us

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here