Job: Asociatia ViitorPlus cauta asistent de logistica pentru proiectul de impaduriri “Adopta un copac!”

Adopta un copac!

Suntem in cautarea celui mai mobil si simpatic asistent de logistica care sa se alature echipei proiectului de impadurire ViitorPlus, care prin activitatea sa sa transforme la propriu terenuri degradate in hectare de paduri ViitorPlus!

PUNCTE DE LUCRU:

· Prepondent activitate de teren: deplasari la locatiile actuale de plantare (comuna Dragos Voda si Valcelele, jud. Calarasi – 80 si respectiv 90 km de Bucuresti, Draganesti-Vlasca in jud Teleorman si Poroschia – 65 km / 85 km de Bucuresti, Bragadiru in jud. Ilfov) la care se adauga si alte locatii viitoare.

· Ocazional activitate de birou: Bucuresti, punctul de lucru ViitorPlus.

TIMP DE LUCRU: 6 ore /zi sau 120 de ore /luna – cu varfuri de activitate in timpul activitatiilor de plantare si ingrijire, cand implica timp de lucru si in weekenduri; timp de lucru flexibil si negociabil.

PERIOADA: 3 luni, cu posibilitatea de implicare pe termen mediu si lung in functie de rezultate (martie – mai 2013)

DESCRIEREA POSTULUI: ne dorim o persoana foarte mobila, practica si activa, deschisa la lucru pe teren si cu oamenii, pasionata si cu initiativa, interesata de se dezvolta, de a experimenta si de a se afirma in domeniul managementului de proiect.

PREGATIRE NECESARA:

1. Conditie eliminatorie – carnet categoria B, experienta de condus minim 3 ani fara incidente.

2. Interes in: silvicultura, planificare teritoriala si peisagistica, stiintele naturii si ingineria mediului (ecologie, geografie, economia mediului, biologie, inginerie), dezvoltare durabila;

3. Reprezinta avantaj experienta personala castigata prin implicarea in activitati agricole: prasile, plantari, ingrijirea culturilor, etc.

PROFIL:

– reprezinta avantaj experienta de voluntariat

– disponibilitate de lucru in week-enduri (mai ales in perioada de plantare)

– bun comunicator

– organizat si structurat

– spirit de initiativa pentru propunerea unor noi metode de implementare

– capacitatea de a decide sub presiunea timpului

– serios si responsabil in realizarea sarcinilor

– munca in echipa dar si individual

– dornica sa invete lucruri noi si sa capete experienta in celelalte arii ale managementului de proiect.

RESPONSABILITATI legate de proiect (perioade in afara plantarilor/activitatilor de ingrijire):

– vizite la locatii pentru a verifica evolutia si calitatea lucrarilor de plantare si pentru a mentine

comunicarea cu autoritatiile locale

– suport logistic la organizarea activitatiilor educationale cu copii de la locatiile de plantare

– participarea la sedintele de proiect, realizeaza lunar raport de activitate si decont cheltuieli

– raporteaza direct Coordonatorului de proiect.

RESPONSABILITATI legate de organizarea evenimentului de plantare – suport acordat Coordonatorul de proiect in pregatirea si implementarea de campanii cu mase de voluntari, prin organizarea logisticii:

– organizare transport (in Bucuresti si in afara) a materialelor la / de la locatiile de plantare

– verificarea cantitativa (exacta si prin sondaj) si calitativa a puietilor si altor materiale achizitionate;

– inventarierea uneltelor si materialelor apartinand ViitorPlus, comunicare cu autoritatiile locale

pentru gazduirea in siguranta a acestora si pentru punerea la dispozitie a logisticii locale (loc de

pregatire a alimentelor, mese, toalete ecologice, cosuri de gunoi, etc);

– comunicarea cu partile direct implicate in realizarea proiectului de plantare: proiectie si executie silvica, asigurare facilitati participanti la campanii, partenerii locali ai proiectului (primaria, scoala, preotul, dispensarul etc.);

– comunicarea cu voluntarii ViitorPlus si individuali care fac parte din echipa de coordonare a

voluntarilor din organizatii, instruirea lor privind organizarea evenimentului de plantare si detalii tehnice;

– sprijin logistic in pregatirea agendei zilelor de plantare, coordonare pentru implemnetarea intregii agende a zilelor de plantare (moment deschidere eveniment, organizarea pauzelor de cafea si masa, inchiderea zilei si/sau campaniei);

– sprijinirea echipei tehnice (ingineri silivici) in organizarea santierului (material saditor, unelte,

pregatire teren) si a echipelor de voluntari;

– follow-up evenimente – asigurarea de informatii pentru raportari, evaluari (participanti),

comunicare poze/filme participanti;

– participarea la sedintele de proiect, realizeaza lunar raport de activitate si decont cheltuieli;

BENEFICII:

· Salariu lunar de 1000 ron net/ luna;

· Acces la telefon fix si interne; decontarea costurilor suplimentare de telefonie mobila;

· Program flexibil si orientare catre realizarea obiectivelor/performanta;

· Feedback pe parcurs si la sfarsitul primelor 3 luni cu privire la rezultate ;

· Acces la cursuri, traininguri, deplasari etc. pentru dezvoltarea personala si profesionala;

· Implicare in activitati si proiecte diverse;

· Impact personal pozitiv in cauze sociale si de mediu,

· Colaborarea cu expertii din echipa ViitorPlus si acces la informatia la zi si pregatire continua pe domenii legate de dezvoltare durabila/protectia mediului in Romania.

Candidatii sunt incurajati sa isi manifeste dorinta la [email protected] pana la data de 3 martie 2013, prin trimiterea CV-ului si a unei scurte motivatii prin care sa incerce sa ne convinga de ce crede este ca este cea mai buna alegere pentru Asistent Logistica Proiect “Adopta un copac!”.

Pe 4 martie 2013 vom anunta cine este pe lista scurta si ii vom invita sa intre in etapa de proba, ca voluntari, care se va desfasura in 4-10 martie 2013 si va cuprinde urmatoarele sarcini:

1. vizite la locatii pentru discutii cu autoritatiile locale si pregatirea campaniilor de primavara (vor conduce masina pana acolo);

2. evaluarea cantitativa si calitativa a gradului de prindere a puietilor

3. inventarierea materialelor existente, aflate in dotarea organizatiei, necesare pentru plantari.

Pe data de 11 martie 2013 vom sustine discutia finala cu candidatii, pe baza evaluarii perioadei de proba, si vom decide cine este Asistentul de logistica al proiectului “Adopta un copac!”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *