Membrii Rotary Club au împărţit plase de pânză albaiulienilor ieşiţi la cumpărături
31 Ian 2010 Comenteaza pe Forum Trimite prin Y!M Email Tipareste
adevarul, alba, plase panza, rotary club alba iulia, transilvania
Albaiulienii care şi-au făcut azi cumpărăturile în lanţul de supermarketuri Dacia au primit din partea membrilor de la Rotary Club plase de pânză în locul pungilor de plastic. Acţiunea face parte din campania „Pânza este noul plastic“ organizată pentru a sensibiliza cetăţenii la problemele de mediu.![]()
„Campania «Pânza este noul plastic» doreşte să sensibilizeze opinia publică la folosirea pungilor de pânză în defavoarea pungilor de plastic. O pungă de plastic are un timp mediu de utilizare de15-20 minute, iar perioada de degradare este de 100-400 ani. În Romania se folosesc anual mai mult de cinci miliarde de pungi de plastic. În schimb, sacoşa de pânză este reutilizabilă pe termen lung şi suportă greutăţi mult mai mari“, a precizat Bogdan Comăniciu, preşedinte Rotary Club Alba Iulia.
Membrii Rotary Club au împărţit ieri şi azi peste 300 de plase.
Sursa: Adevarul
Pentru mai multe informatii detaliate despre ecologie si protectia mediului, evenimente ecologice, stiri de mediu, adevarul, alba, plase panza, rotary club alba iulia, transilvania sau voluntariat oriunde in tara aboneaza-te gratuit la newsletterul saptamanal EcoMagazin
Esti ecologist, eco-friendly sau fan Captain Planet? Atunci alatura-te si tu celor 5000 de membri care s-au inscris deja in EcoSapiens si hai sa ne cunoastem pe forumul comunitatii. Intrebarile si comentariile tale sunt binevenite.
Comenteaza pe Forum



